Historie

Dětský folklorní soubor Vonička Vás vítá na Podluží!

 

 

Taky se Vám to zdá nějaké divné? Soubor ze Zlína a Podluží? To nějak nejde k sobě, že? Tož trošku historie:

Před druhou světovou válkou přišlo do Baťových závodů ve Zlíně hodně mladých lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Hodně jich přišlo z Moravského Slovácka. A protože chtěli zůstat alespoň nějakým způsobem v kontaktu s rodným krajem, založili v průmyslovém Zlíně Slovácký krůžek. Tento si později vybral název Vonica.

Aby na rodný kraj svých babiček a dědečků nezapomněli ani jejich potomci, založily v roce 1982 bývalé členky Vonice dětský soubor Vonička. No vlastně navázaly na  činnost Voničky, která už tu pár roků byla v sedmdesátých létech.Mezi zakládajícími členy Slováckého krůžku bylo hodně členů z nejjižnější části Slovácka, z Podluží. A protože je to i rodný kraj jedné z vedoucích souboru, je činnost Voničky zaměřena hlavně na tuto oblast.

     U zrodu dnešní Voničky stály Blanka Janatová, Hanka Minářová, Ivana Vondřejcová a Miriam Geryková. Během doby se vedení Voničky měnilo. Do dějin souboru se ale nejvíc zapsaly smutné odchody dvou hlavních osobností: v roce 1999 odchod tety Blanky Janatové a v roce 2016 tety Hanky Minářové.

Za dobu od založení až do dnešních dnů prošlo souborem již několik stovek dětí ze Zlína a blízkého okolí. Souborem ale nejen procházely. Hlavně všechno, co se naučily, předvedly v celé řadě větších, či menších vystoupení. Vystupovaly na nejrůznějších festivalech, slavnostech, na mnoha akcích pořádaných magistrátem města a v domovech důchodců. Nejmenší děti pravidelně vítají na radnici nové občánky města. Mezi důležitá vystoupení patří spousta soutěží a přehlídek, kde všichni odhodlaně hájíme barvy Podluží. Velice proto všechny těší, že nás již dvakrát 168819_375653432489053_1012838163_npozváním na festival Podluží v písni a tanci mezi sebe vzali i rodilí Podlužáci. Nejdůležitější každoroční akcí souboru je vystoupení na zlínské Malé scéně pod názvem „My sme tady dvá.“ Soubor si zve ke spoluúčinkování místní, nebo vzdálenější dětský folklorní soubor. Vznikají tak nejen nová folklorní kamarádství, ale děcka poznávají folklór jiných oblastí .